Culligan City Of Palms Presented By Cadillac
Aug 8, 2013
By: Special to Florida Prospects
16-TEAM CLASSIC (Dec. 18-23)
Final team will be announced at a later date
Akron St. Vincent-St. Mary (20-10)
OHIO DIVISION II STATE RUNNERUP
TOP PLAYERS: 6-7 SOPH V.J. King (#4 ESPN, #12 Future150)
6-4 SR Jalen Hudson (#7 ESPN-state)
Alexandria Peabody Magnet (26-6)
LOUISIANA CLASS 4A STATE SEMIFINALIST
TOP PLAYERS: 6-4 SR Gabriel Jordan
Bellflower St. John Bosco (24-7)
CALIFORNIA OPEN DIVISION SOUTH QUARTERFINALIST
TOP PLAYERS: 6-7 SR Daniel Hamilton (#15 Rivals, #17 ESPN, #30 Future150) / Connecticut
6-4 JR Tyler Dorsey (#8 ESPN, #8 Rivals, #19 Future150)
6-2 JR Lorne Currie (ESPN-state)
Chicago Whitney Young (27-4)
ILLINOIS CLASS 4A SECTIONAL RUNNERUP … CHICAGO PUBLIC SCHOOLS CHAMPION
TOP PLAYERS: 6-10 SR Jahlil Okafor (#1 ESPN, #1 Rivals)
6-8 SR Paul White (#47 Future150, #51 Rivals, #57 ESPN)
6-2 SR Miles Reynolds (#25 ESPN-state)
Decatur Greenforest Christian (27-4)
GEORGIA CLASS A PRIVATE SCHOOL STATE CHAMPION
TOP PLAYERS: 6-6 JR Faisal Abdul-Malik (#23 HoopSeen-state)
6-8 SOPH Precious Ayah
6-4 FRESH Luis Hurtada
6-7 FRESH Victor Enoh (#2 AllMetroHoops-state)
Denver East (25-3)
COLORADO CLASS 5A STATE RUNNERUP
TOP PLAYERS: 6-2 SR Dominique Collier (#55 ESPN, #80 Rivals) / Colorado
6-3 SR Jevon Griffin (#3 ESPN-state)
Fairfax Paul VI (23-8)
VIRGINIA INDEPENDENT DIVISION I QUARTERFINALIST … WCAC SEMIFINALIST
TOP PLAYERS: 6-6 JR Marcus Derrickson (#35 Future150, #45 Rivals, #50 ESPN)
6-4 JR Franklin Howard (#40 Rivals, #54 ESPN) / injured
6-7 SR Quadree Smith (#5 ESPN-state)
5-10 JR Kevin Dorsey (#4 ESPN-state)
Fort Myers Bishop Verot (17-12)
FLORIDA CLASS 4A-REGION 3 SEMIFINALIST
TOP PLAYERS: 6-9 SR Ricky Doyle (#5 SourceHoops-state) / Michigan
Houston Yates (32-5)
TEXAS CLASS 3A STATE RUNNERUP
TOP PLAYERS: 6-7 SR Melvin Swift (#107 Rivals, #15 ESPN-state) / Xavier
6-7 SR J.C. Washington (#20 ESPN-state)
6-7 SR Inuwa Sadiq (#34 ESPN-state)
Jacksonville Providence Christian (31-1)
FLORIDA CLASS 3A STATE CHAMPION
TOP PLAYERS: 6-4 SR Grayson Allen (#27 ESPN, #34 Rivals, #38 Future150) / Duke
6-6 SR David Sharpe (#31 ESPN-state)
6-3 SR Christian Terrel/Florida Gulf Coast
Marietta Wheeler (21-9)
GEORGIA CLASS 6A STATE SEMIFINALIST
TOP PLAYERS: 6-9 JR Daniel Giddens (#8 Future150, #14 Rivals, #26 ESPN)
6-6 JR Jaylen Brown (#10 Rivals, #27 ESPN, #30 Future150)
6-6 SR Elijah Staley (#6 HoopSeen-state, #11 ESPN-state)
6-1 SR Avery Patterson (#18 HoopSeen-state)
Miami Norland (26-5)
FLORIDA CLASS 6A STATE CHAMPION
TOP PLAYERS: 6-2 SR Zachary Johnson (#11 SourceHoops-state)
6-9 SOPH Dewan Huell (#2 ESPN-state, #3 SourceHoops-state)
6-7 SR Tyrell Williams
6-3 SR Larry McKnight
Montverde Academy (25-2)
USA TODAY, ESPN NATIONAL CHAMPION
TOP PLAYERS: 6-4 SR D’Angelo Russell (#23 ESPN, #23 Future150, #35 Rivals) / Ohio State
6-9 JR Ben Simmons (#3 ESPN, #4 Rivals, #6 Future150, #1 SourceHoops-state)
6-5 SR Justin Bibbs (#128 Rivals, #3 ESPN in Ohio)
6-1 SR Jalyn Patterson (#14 ESPN in Georgia)
Orlando Oak Ridge (24-6)
FLORIDA CLASS 7A-REGION 2 RUNNERUP
TOP PLAYERS: 6-4 JR Antonio Blakeney (#24 ESPN, #53 Rivals, #3 SourceHoops-state)
6-8 JR Alex Owens (#44 ESPN, #67 Rivals, #4 SourceHoops-state)
6-5 SR Marquel Willis (#27 SourceHoops-state)
Philadelphia Neumann-Goretti (23-6)
PENNSYLVANIA CLASS AAA STATE QUARTERFINALIST
TOP PLAYERS: 6-2 SR Ja’Quan Newton (#41 Rivals, #43 Future150, #67 ESPN)/Miami
6-1 SR Troy Harper (#5 ESPN-state)
6-0 JR LaMarr Kimble (#4 ESPN-state)
4-TEAM SIGNATURE SERIES (Dec. 20-22)
Final team will be announced at a later date
Wolfeboro Brewster Academy, N.H. (32-6)
NEPSAC CLASS AAA CHAMPION … NATIONAL PREP RUNNERUP
TOP PLAYERS: 6-10 SR Chris McCullough (#7 ESPN, #11 Future150, #13 Rivals) / Syracuse
6-8 SR Isaac Copeland (#36 Rivals, #47 ESPN) / Georgetown
6-3 SR Jared Terrell (#36 Future150, #62 Rivals, #76 ESPN)
Wichita Sunrise Christian, Kan. (29-1)
TOP PLAYERS: 5-10 SR Lourawls Nairn (#61 Rivals)
6-5 SR Nathan Bain
6-8 SR Larry Dennis
6-6 SR Marvin Clark
6-5 SOPH Jerry Myles
Oldsmar Christian (26-8)
FLORIDA INDEPENDENT
TOP PLAYERS: 6-4 SR Troy Holston/South Florida
6-10 SR Isaiah Manderson (#9 ESPN in Georgia) / Oregon State
6-6 SR Paul Turner
6-7 SR Jeff Garrett
6-2 SOPH Eric Hester (#7 SourceHoops-state)
SUNSHINE SERIES (single games)
WEDNESDAY, DECEMBER 18
Weston Sagemont (23-6) FLORIDA CLASS 3A-REGION 4 SEMIFINALIST
TOP PLAYERS: 6-3 JR Prince Alli (#40 Future150, #59 ESPN, #82 Rivals, #5 SourceHoops-state)
6-5 SR Jordan Cooper (#46 ESPN-state)
Bradenton IMG FLORIDA INDEPENDENT
TOP PLAYERS: 6-7 SR Boubacar Moungoro (#99 ESPN)
6-6 JR Dwayne Bacon (#18 Future150, #22 Rivals, #39 ESPN, #2 SourceHoops-state)
6-0 JR Corey Sanders (#74 Rivals, #6 SourceHoops-state)
MONDAY, DECEMBER 23
Tampa Berkeley Prep (22-8) FLORIDA CLASS 4A-REGION 3 RUNNERUP
TOP PLAYERS: 6-4 SR Justin Gray (#16 SourceHoops-state)
6-3 SR Marshall Holmes
6-3 SOPH Jacob Mathis (#6 SourceHoops-state)
Port Charlotte (21-7) FLORIDA CLASS 7A-REGION 3 QUARTERFINALIST
TOP PLAYERS: 6-6 SR Nicksen Blanc
6-4 JR Derrick Farquharson
MONDAY, DECEMBER 23
Orlando Lake Highland Prep (24-5) FLORIDA CLASS 4A STATE CHAMPION
TOP PLAYERS: 6-0 SR Joel Berry (#14 ESPN, #16 Future150, #26 Rivals) / North Carolina
6-2 SR Jay Henderson (#36 ESPN-state)
Tifton Tift County (26-5) GEORGIA CLASS 6A STATE QUARTERFINALIST
TOP PLAYERS: 6-2 SR Tadric Jackson (#90 Rivals, #6 ESPN-state)
6-6 SR Ali Vaughn (#24 ESPN-state)
To Top Email Printer Friendly Save to My FloridaProspects.com